Menu
2025-03-12

Zaćma: przyczyny, objawy i skuteczne leczenie operacyjne

Zaćma to choroba oczu, która w zdecydowanej większości dotyka osób w zaawansowanym wieku. Jej przyczyny nie są do końca znane, a mimo to obecnie lekarze są w stanie poradzić sobie z nią na każdym etapie zaawansowania. Można powiedzieć, że właściwa diagnostyka zaćmy zaczyna się nie od wywiadu lekarskiego, ale od zauważenia u siebie wczesnych oznak choroby, jak zmętnienie soczewki oraz inne niepokojące symptomy utrudniające prawidłowe widzenie.

Pogorszenie widzenia a zaćma: dowiedz się, jakie są pierwsze objawy, w jaki sposób prawidłowo rozpoznać zmiany i kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Objawy zaćmy — lista typowych symptomów

Zaćma to obecnie jedna z najpowszechniej występujących chorób oczu, szczególnie u pacjentów po 60. roku życia. W grupie ryzyka znajdują się również m.in. osoby zmagające się z cukrzycą, palące papierosy, ale także często przebywające na słońcu bez dodatkowego zabezpieczenia dla oczu. Choroba przebiega bezboleśnie i stopniowo. Może mieć charakter wrodzony bądź nabyty, jednak dokładny mechanizm jej powstawania nie został do końca poznany. Na rozwój schorzenia wpływ może mieć wiele różnych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że zaćma to choroba, której rozwój można zahamować.

Nieleczona zaćma doprowadza do znacznych zaburzeń widzenia, a w skrajnych przypadkach może skutkować zupełną utratą wzroku. Jednym z charakterystycznych, wczesnych objawów zaćmy jest zmętnienie soczewki, która wraz z rozwojem schorzenia staje się coraz bardziej zamglona, a w rezultacie uzyskuje mleczny odcień. Zmianom tym towarzyszy też stopniowe, ale sukcesywne pogorszenie widzenia. Wczesne oznaki zaćmy to m.in.

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • trudności w rozpoznawaniu kształtów,
  • większa wrażliwość na światło,
  • diplopia, czyli widzenie podwójne.

Warto podkreślić, że objawy, zwłaszcza w początkowym stadium choroby, nie są oczywiste. Pacjenci, którzy zgłaszają się do specjalisty zaniepokojeni zaburzeniami wzroku, są przekonani, że rozwiązaniem okażą się np. okulary korekcyjne. Nierzadko okazuje się jednak, że mają do czynienia z zaćmą rozwijającą się już od dłuższego czasu.

Kiedy zgłosić się do lekarza z zaćmą?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: jak najwcześniej, właśnie ze względu na powolny, postępujący rozwój schorzenia. Diagnostyka zaćmy obejmuje szczegółowy wywiad, na podstawie którego lekarz jest w stanie ocenić stopień zaawansowania choroby. Można rozpoznać ją wyłącznie na bazie podstawowych badań okulistycznych, m.in. przy użyciu biomikroskopu, choć w niektórych przypadkach specjalista może zlecić dodatkową obserwację (np. w celu wykluczenia chorób obwodowej siatkówki). Warto wiedzieć więc, jak rozpoznać zaćmę, aby zareagować w porę i wcześnie poddać się leczeniu, którego celem jest przywrócenie prawidłowego widzenia.

W przypadku zaćmy najczęściej wybieraną metodą postępowania jest zabieg chirurgiczny ramach operacji jednodniowej. Do leczenia wykorzystuje się fakoemulsyfikację: specjalista usuwa zmętniałą soczewkę przy użyciu końcówki ultradźwiękowej, a w jej miejsce wprowadza tzw. soczewkę zwijalną, która w naturalny sposób dopasowuje się do oka. Cały proces odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Po operacji pacjent pozostaje przez kilka godzin pod obserwacją lekarza, a gdy nie ma przeciwwskazań, opuszcza klinikę tego samego dnia, pamiętając jednak o tym, aby regularnie zgłaszać się na kontrolę.

Klinika Medyczna IBIS Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.

KLINIKA MEDYCZNA IBIS - FILIA OTWOCK
ul. Borowa 14/18, 05-400 Otwock
godziny otwarcia: pon.-pt. 8:00 - 16:00
 
INFOLINIA: +48 22 710 33 33
FAX: +48 22 710 34 59
 
KOORDYNATOR PACJENTA KOMERCYJNEGO:
+48 22 710 34 60
 
ADRES EMAIL:
rejestracja@szpitalibis-otwock.pl